Topowe echosondy wędkarskie. Zaczynamy z wysokiego „C”.

2025-02-17
Topowe echosondy wędkarskie. Zaczynamy z wysokiego „C”.

Dzisiejszy artykuł przedstawi ofertę topowych urządzeń od Garmina, Lowrance i Humminbirda.
Garmin – seria GPSmap. Plotery te występują z oznaczeniem XSV- obsługują przetworniki pawężowe np. GT56, który jest obecnie topowym u Garmina. Bez oznczenia XSV będą one obsługiwały Livescope LVS 32, 34, 62 oraz starsze Panoptixy PS22, PS30, PS31 i będzie można na nie udostępnić obraz z innego plotera GPSmap – poprzez złącze Network. Uwaga – seri GPSmap sprzedawana jest bez przetwornika w zestawie.
 
 Szeroki wybór urządzeń różniących się rozdzielczością matrycy oraz funkcjami.
 Seria 84xx  w rozmiarach 10, 12, 16, 22 cale matrycy. To topowe echosondy wędkarskie obsługujące różne przetworniki do mocy 1KW bez dodatkowych modułów. Wysoka wydajność sprzętowa, możliwość udostępniania obrazu złączem HDMI na monitory zewnętrzne, złącze kamery oraz wymiana danych poprzez sieć NMEA2000 i Network. Ploter 8410 ma aż 1200 pxl w pionie, co czyni go urządzeniem o najwyższej rozdzielczości na rynku!
 Seria  xx23  - 1623 16 cali, 1223- 12 cali 923 i 723- odpowiednio 9 i 7 cali
 Poza ploterem 1623, który oferuje rozdzielczość  1920x 1080pxl – mniejsze matryce mają niższą rozdzielczość. W porównaniu do serii 84xx urządzenia zostały pozbawione dodatkowych modułów sonarowych oraz złącza HDMI in, modele 923 i 723 mają pojedyncze złącze network. Obie serie urządzeń można ze sobą łączyć w ramach sieci Network i przesyłać w ramach niej: obrazowanie z przetwornika i mapy. Jedna karta Garmin Navionics będzie obsługiwana przez wszystkie plotery i będzie podgląd na nią z dowolnego z sieci ekranów. Seria GPSmap pozwala na łatwą rozbudowę systemu o urządzenia Livescope, bez dodatkowych modułów  możemy połączyć ze sobą np. dwa plotery i 2 Livescope  czy nawet 3 plotery GPSmap i 2 Livescope. ( z wyjątkiem 7 i 9 cali)
 Zaletą serii GPSmap jest bardzo dobra matryca, czytelność w słońcu i w polaroidach jest równie dobra. Obudowa metalowa zapewnia pasywne chłodzenie. Niewielkie wymiary ekranów ułatwiają zabudowę konsolową. Jeśli potrzebne są przyciski fizyczne- Garmin oferuje interfejs GRID, który można zamocować na konsoli czy tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy.
 Obrazowanie tradycyjne w Garminach jest bardzo dobre, separacja obiektów, palety kolorystyczne ułatwiają użycie tej technologii. ClearVu zapewnia bardzo dobry obraz wertykalnie i bardzo dobrze sprawdza się na głębokich zbiornikach, gdy poszukujemy ryb w strukturach dna. SideVu czyli obrazowanie boczne z przetwornika GT56 bardzo łatwo pozwala zlokalizować ryby. Polecamy sprawdzić kolory SideVu, by znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.
 Naszym zdaniem:  topowa seria Garmina zapewnia najlepsze obrazowanie Livescope oraz boczne i warto zwrócić uwagę na serię 84xx, która daje najwyższą jakość i szybkość działania.
 Lowrance – seria HDS Pro
 Lowrance HDS Pro jest najwyższą serią urządzeń tego producenta. W porównaniu do HDS Live dodano do serii ekran o przekątnej 10 cali. Pozostałe rozmiary to 9, 12 i 16 cali. Największy ekran zapewnia jakość obrazu Full HD czyli 1920x1080 pxl. Urządzenia posiadają po dwa gniazda Ethernet, można łączyć je w kombinacje ze starszymi ekranami HDS Live i Lowrance Elite FS. Obsługują Active Target i Active Target2 oraz różne przetworniki obrazowania bocznego i tradycyjnego. Sieć NMEA2000, złacza HDMI są  w rozmiarach 12 i 16 cali. Programowalne przyciski na panelu przednim modeli większych niż 9 cali pozwalają przypisać im funkcje np. kotwiczenie silnika Lowrance czy Motorguide, zrzut ekranu, zatrzymanie sonaru i wiele innych.


      Największą zmianą w porównaniu do poprzednika jest przetwornik o nazwie ActiveImaging HD, który generuje obraz boczny w dwóch częstotliwościach – 455 i 1075KHz. Współpracuje on tylko z tą serią urządzeń. Prócz tego seria HDS Pro pozwala w pełni wykorzystać możliwości obrazowania Live Lowrance- Active Target2. Możemy łączyć obraz z dwóch przetworników jednocześnie tworząc kombinacje poszerzonej perspektywy, poszerzonego trybu wertykalnego czy połączenia perspektywy i trybu do przodu/dół na jednym ekranie. Inne nowe funkcjonalności w tym urządzeniu to możliwość wybrania izobaty do płynięcia silnikiem dziobowym, możliwość nałożenia na mapę bazową nakładki obrazowania z ActiveTarget2  w trybie Scout czyli perspektywicznym.  
     Obrazowanie ze standardowego przetwornika w 455KHz pozwala łatwo odnaleźć ryby, bardzo dobrze wygląda obraz dna w Down Imaging, który jest generowany w 700 i 1200KHz. Obraz tradycyjny łatwy w regulacji i właśnie obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta. To duża zaleta sprzętu od Lowrance. Można skupić się na łowieniu w pełni, czasami tylko korygując potrzebne parametry.
     Matryca HDS Pro jest bardzo jasna, w słońcu użytkowanie jest bezproblemowe. Bardzo przyjazny system zarządzania danymi nawigacyjnymi, waypointami itp. Urządzenia Lowrance obsługują mapy aż od trzech dostawców: C-map, Navionics i Maximapa.
 Naszym zdaniem: HDS Pro jest bardzo przyjazny użytkownikowi i łatwo  można uzyskać dobry obraz w każdych warunkach na naszych wodach. To bardzo ważne dla osób, które nie chcą zagłębiać się w obsługę a skupić po prostu na odszukiwaniu  i łowieniu ryb.
 Humminbird  - seria Apex
     Najwyższy model Humminbirdów. Dostępny w rozmiarach 13, 16 i 19 cali. Wszystkie występują w rozdzielczości Full HD czyli 1920x1080pxl. Urządzenia obsługują morskie przetworniki o mocy do 2KW, posiadają interfejs HDMI oraz podwójne złącze Ethernet do komunikacji z silnikami dziobowymi MinnKota i zgodnymi urządzeniami Humminbird: w nowej wersji oprogramowania można zbudować sieć urządzeń Apex, Solix G3, Xplore i udostępniać obraz pomiędzy nimi.
     Obrazowanie sonaru bocznego to największy atut Apexa. Ma ono bardzo duży zasięg w częstotliwości Mega, ale to podstawowa częstotliwość 455KHz jest u nas najczęściej używana i zapewnia odszukanie ryby i struktur z bardzo dużych odległości. Aktualne firmware znacznie uprościło obsługę tego sprzętu, wszystko co potrzeba jest na ekranie- czyli czułość  i zasięg. Apexy obsługują przetworniki obrazowania na żywo MegaLive i MegaLive2 oraz jedyne na rynku echosond obrazowanie 360 stopni ze specjalnego przetwornika – Mega360.
     Apexy obsługują mapy Navionics oraz za pomocą dodatkowej karty o nazwie Zerolines- mają kilka przydatnych opcji map do zrobienia na wodzie: głębokość, twardość, obszary roślinności.
 Naszym zdaniem: Osoby bazujące na sonarze bocznym w swoim wędkarstwie uzyskają tutaj bardzo czytelny obraz o dużym zasięgu. Apex zapewnia szybkość działania i jakość obrazu. To ogromne ułatwienie na wodzie.





pixel